به آژانس همکاریهای اقتصادی برزیل و ایران خوش آمدید
     

پوتین از توقف کامل درگیری ها در قره باغ خبر داد

پوتین از توقف کامل درگیری ها در قره باغ خبر داد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت که درگیری ها در منطقه قره باغ کاملاً متوقف شده است و دلیل آن را بیانیه ۹ نوامبر( ۱۹ آبان) سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان عنوان کرد.

 روز شنبه به نقل از پوتین نوشت: تصویب بیانیه سه جانبه توسط رئیس جمهوری آذربایجان، نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور روسیه امکان “جلوگیری از خونریزی و تثبیت اوضاع” در منطقه را فراهم کرده است.

پوتین افزود: بیش از چهار هزار نفر در درگیری ها در قره باغ کشته و بیش از ۸ هزار نفر زخمی شدند و تعداد پناهندگان۱۰ هزار نفر ارزیابی می شود.

پیش از این، سران روسیه، ارمنستان و آذربایجان بیانیه مشترکی را درباره آتش بس در قره باغ قره باغ از ۱۰ نوامبر تصویب کردند. ارتش روسیه با مأموریت حفظ صلح به منطقه اعزام شد.

مطابق این توافقنامه، منطقه آغدام تا تاریخ ۲۰ نوامبر ( ۲۰ آبان) به جمهوری آذربایجان بازگردانده خواهد شد. تا ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان)، ارمنستان منطقه کلبجر و تا اول دسامبر – منطقه لاچین را تخلیه می کند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.