به آژانس همکاریهای اقتصادی برزیل و ایران خوش آمدید
     

نماد پایتخت چیست؟

نماد پایتخت چیست؟

عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که رئیس شورای شهر گفته برج میلاد نماد تهران نیست، گفت: در خصوص شهر تهران نمادهای مختلفی از جمله نمادهای تاریخی و نمادهای معماری زیادی وجود دارد. تهران را از قدیم به عنوان چنارستان می‌شناختند؛ کل تهران خانه باغ بود و بعد از حمله مغول به ایران مردم شهرری تهران را برای سکونت انتخاب کردند چرا که شهر بسیار خوش و آب و هوا بود.

فراهانی گفت: بعد از دهه ۵۰ به دلیل گسترش معماری نامتقارن و افزایش برج‌ها تهران دستخوش تغییرات معماری شدیدی شد و بسیاری از باغ‌ها نابود و ساخت‌وسازها گسترش پیدا کرد البته با لغو مصوبه برج باغ‌ها در این دوره  جلوی تخریب باغات گرفته شد.

وی ادامه داد: در شهرهای مهم دنیا برای برندینگ و معرفی خود از نمادهای مختلف استفاده می‌کنند در گذشته نماد آزادی و بعد از آن نماد برج میلاد بود که در جاهای مختلف به عنوان نماد تهران معرفی می‌شد.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: اگر به دنبال حفظ میراث محیط زیستی و هویتی شهر تهران باشیم باید چنارستان‌ها به عنوان هویت تهران معرفی شود. باغ‌های زیادی مانند کن، چیتگر، پارک‌های جنگلی سرخه حصار، یاس و خوجیر را داریم که می‌توانیم آنها  را به شهروندان معرفی کنیم و همچنین نسل‌های آینده هم هویت تهران را به عنوان چنارستان‌ها بشناسند.

میلاد نماد تهران نیست

برخی اعضای شورای شهر تأکید دارند که برج میلاد به عنوان نماد تهران نیست این در حالی است که بسیاری از گردشگران وقتی به تهران مراجعه می‌کنند برج میلاد را به عنوان نماد تهران می شناسند.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در این باره گفته است که اگر پژوهش‌های دقیق و متقن صورت می‌گرفت تصمیمات غلط در حوزه‌های مختلف شهری رخ نمی‌داد و با پژوهش‌های درست شاهد احداث برج میلاد، پل صدر و موارد این چنینی نبودیم چرا که برج میلاد با صرف هزینه و وقت زیاد به هیچ عنوان به عنوان نماد تهران محسوب نشده است.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.