به آژانس همکاریهای اقتصادی برزیل و ایران خوش آمدید
     

لولا داسیلوا نمی تواند نامزد انتخابات آتی برزیل شود

لولا داسیلوا نمی تواند نامزد انتخابات آتی برزیل شود

لولا داسیلوا نمی تواند نامزد انتخابات آتی برزیل شود

تهران – ایرنا – دادگاه عالی انتخاباتی برزیل روز گذشته طی حکمی «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس جمهوری سابق این کشور را به دلیل محکومیت قضایی از حضور به عنوان نامزد در انتخاباتی آتی ریاست جمهوری برزیل منع کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حکم این دادگاه در واقع شانسی برای نامزدی لولا داسیلوا در انتخابات ریاست جمهوری اواسط ماه مهر برزیل باقی نمی گذارد.
لولا داسیلوا در حالی نمی تواند در این انتخابات نامزد شود که براساس نظرسنجی ها وی از حمایت عمومی بیشتری نسبت به دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برخوردار بوده و اگر مجوز حضور در انتخابات را بدست می آورد، می توانست به عنوان رئیس جمهوری آینده برگزیده شود.
تصمیم این دادگاه باعث شده تا ده ها میلیون نفر از رای دهندگان برزیلی عملا شاهد نبود نامزد مورد نظرشان در انتخابات باشند و عملا بلاتکلیفی در رای این تعداد از مردم برزیل ایجاد خواهد شد.
در جلسه این دادگاه پنج قاضی به عدم نامزدی لولا داسیلوا و یک قاضی به نامزدی وی در انتخابات رای دادند.
لوئیس روبرتو باروسو یکی از قضات دادگاه عالی انتخاباتی عنوان کرد که رای منفی به نامزدی لولا داسیلوا رای بسیار آسانی است چون وی محکوم شده و یکی از شروط نامزدی در انتخابات عدم محکومیت قضایی است.
لولا داسیلوا که پیشتر در یک پرونده فساد مالی به ۱۲ سال زندان محکوم شده بود، بارها اعلام کرده اهداف سیاسی پشت پرده این حکم بوده و دولت فعلی نمی خواهد وی به عرصه سیاست برزیل بازگردد.
حزب کارگر برزیل نیز اعلام کرده که به این حکم دادگاه انتخاباتی برزیل اعتراض خواهد کرد.
گزارش شده است که در نبود لولا داسیلوا در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری، حزب کارگر برزیل احتمالا ‘فرناندو حداد’ شهردار سابق سائوپائولو را به عنوان نامزد این حزب اعلام خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، براساس قانون اساسی برزیل، فردی که به زندان محکوم شده باشد نمی تواند در انتخابات نامزد شود. این در حالی است که رئیس جمهور سابق برزیل و حامیانش اعلام کرده اند که اهداف سیاسی پشت پرده اتهام زنی فساد مالی و به دنبال آن محکومیت وی بوده است تا دولت فعلی اجازه ندهد داسیلوا در این انتخابات ثبت نام کند.
وی پیشتر به دریافت رشوه از یک شرکت مهندسی در ازای کمک به عقد قرارداد با شرکت نفت «پترولئو برازیلیرو» متهم شده بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.