به آژانس همکاریهای اقتصادی برزیل و ایران خوش آمدید
     

ظریف: ایران و چین باید از صلح و امنیت جهانی حراست کنند

ظریف: ایران و چین باید از صلح و امنیت جهانی حراست کنند

ظریف در این یاداشت که به مناسبت سومین سفر وی در شش ماه گذشته به چین منتشر شد آورده است دو کشور ایران و چین برای ایجاد اعتماد متقابل راهبردی، روی برنامه همکاری ۲۵ ساله کار کرده اند این برنامه، همکاری دو کشور برای آینده را ترسیم می کند و چشم اندازی برای آنها تا سال ۲۰۴۵ میلادی است این برنامه افزون بر طرح راهبردی و ابتکاری راه ابریشم، ترسیم کننده این است که همکاری های دو کشور وارد مرحله نوینی شده است.

متن یاداشت وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است.

به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بسیار مفتخرم که سفری مجدد به کشور چین دارم و در این سفر با همتایان خود ملاقات و گفت و گو می کنم و میزبانی از آنها را نیز برعهده داشته ام.

در طول سفرها و دیدارهای مکرر با مقام های چین هرگز از یاد نبرده ام که دو کشور دیرینه و با تمدن کهن ایران و چین، دارای مناسبات طولانی با تاریخی بیش از ۲ هزار سال هستند این تمدن های قدیمی و باشکوه، توانسته اند روابطی قوی را پایه ریزی کنند، بازرگانان و کاشفان دو کشور از قدیم با یکدیگر مراوده داشته اند و در طول سال های طولانی ارتباط تمدن های باشکوه، ارتباطاتشان را دوستانه حفظ و حراست کرده اند.

امروز ایران و چین شرکای مهم یکدیگر هستند چین شریک جدایی ناپذیر اقتصادی ایران محسوب می شود دو طرف در چندین جبهه دارای روابط راهبردی هستند و توانسته اند بر چالش های زیادی در مسیر توسعه فایق آیند.

دو کشور امروز به تقویت روابط بیش از گذشته نیاز دارند ایران و چین با چالش های فراوانی در مسیر توسعه پایدار روبرو هستند و به دنبال تحقق اهدافشان هستند چالش هایی نظیر حراست از محیط زیست، ریشه کن کردن فقر، مبارزه با افراط گرایی و تروریسم که تهدیدی روزانه برای دنیا است برای همین باید همکاری، مشارکت و اجماع در دستور کار دو کشور باشد.

دو کشور دارای تاریخی دیرینه و تمدن های قدیمی هستند شکوه گذشته این روابط آینده مناسبات را شکل می دهد آینده برای این کشورها است از همین جهت است که ایران و چین به عنوان کشورهای دارای حق حاکمیت و استقلال در سیاست خارجی در قاره آسیا با یکدیگر در ارتباط نزدیک هستند و به سمت آینده ای می روند که جایگاهی بهتر را برایشان بوجود آورد.

هر دو کشور خواستار جهانی شدن در اموری هستند که بیش از هر زمانی مورد هجمه قرار گرفته است در طول تاریخ، قدرت های سودجویی وجود داشته اند اما چین همیشه ارتباط با دنیا را بر اساس حق حاکمیت، هویت و احترام متقابل دنبال کرده است در این مسیر، ایران و چین یکصدا خواستار تجارت متوازن و عادلانه در سراسر دنیایی هستند که برخی از متخاصمان با یکجانبه گرایی پوپولیستی، آن را تهدید می کنند.

ایران در ارتباط با قدرت های دنیا انعطاف پذیری سازنده ای انجام داد که حاصل آن توافق هسته ای برجام بود که به عنوان یک دستاورد بزرگ دیپلماتیک و تاریخی به رسمیت شناخته شد و به رژیم کنترل تسلیحاتی مساعدت کرد چین به عنوان یکی از طرف های توافق به تعهداتش پایبندی نشان داده و برای آن تلاش کرده اما برخی این طور عمل نکرده اند حالا برما است که چگونه با این فشارهای حداکثری برخورد کنیم تا بتوانیم آینده درخشانی برای قاره خود با ارتباطات قوی تر ایجاد کنیم.

نقش ویژه کشورهای مهمی نظیر ایران و چین این است که بتوانند از صلح و امنیت جهان حراست کرده و آن را نجات دهند و تعامل و ارتباطی فراگیر با یکدیگر داشته باشند تا بتوانند بر اساس حق حاکمیت، پاسخ مناسبی برای این شرایط داشته باشند و همزمان ارتباطات و مشارکت اقتصادی خود را نیز گسترش دهند.

ایران و چین باید برنامه راه ابریشم را مانند گذشته تاریخی خود دنبال کنند و در این مسیر توسعه فرهنگی و اقتصادی بیشتری را شکوفا کنند و شکل بدهند ایران همیشه ایده اجرای این طرح را دنبال کرده است.

برای ایجاد اعتماد متقابل راهبردی، دو کشور ایران و چین روی برنامه همکاری ۲۵ ساله کار کرده اند این برنامه، همکاری دو کشور برای آینده را ترسیم می کند و چشم اندازی برای آنها تا سال ۲۰۴۵ میلادی است این برنامه افزون بر طرح راهبردی و ابتکاری راه ابریشم، ترسیم کننده این است که همکاری های دو کشور وارد مرحله نوینی شده است.

هر برنامه راهبردی میان دو کشور به یک اساس مهم اقتصادی نیاز دارد که منافع دو کشور را تامین کند همانطور که به پیش می رویم نگاهمان به آینده است آینده ای که بر اساس دانش، فناوری و ابداع شکل می گیرد با نظرداشت روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ما این موضع را دنبال می کنیم که مشارکتی بسیار فعال در برنامه چین برای ساخت آینده ای بر مبنای علم، فناوری و نوآوری داشته باشیم.

بر همین مبنا ما از چین در جنگ تجاری با آمریکا حمایت می کنیم کشوری که با سیاست های یکجانبه و غیرسازنده و غیرمنطقی چالش های فراوانی در مسیر توسعه ایجاد کرده است ایران از سیاست «چین واحد» به طور جدی و با اقتدار حمایت می کند و دستاوردهای اصل چین واحد و سیاست یک کشور دو نظام را ارج می نهد و هرگونه مداخله در امور داخلی چین را مردود می داند.

ایران همچنین از سیاست چین در حمایت از برجام و حق ایران در داشتن برنامه هسته ای مسالمت آمیز و تلاش های این کشور برای مقابله با تحریم هایی که ایران را از حقوق مشروع و حقه خود محروم کرده است، تقدیر می کند.

در این میان نباید از یاد برد که اجماع اساسی و سراسری وجود دارد مبنی بر اینکه قرن بیست و یکم از آن آسیا است در چنین شرایطی لازم است تاکید شود ایران و چین اگرچه با چالش هایی روبرو هستند اما در مسیر توسعه و رشد، همکاری مستمر و پایدار آنها بسیار با اهمیت است و به توسعه قاره آسیا کمک می کند و می تواند برای رشد و موفقیت آسیا مهم و زیربنایی باشد و تعهد آنها به شکوفایی قاره آسیا حیاتی است و ضرورتی اجتناب ناپذیر محسوب می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.