به آژانس همکاریهای اقتصادی برزیل و ایران خوش آمدید
     

درمان ۵۶ بیمار سوختگی با پوست ماهی در برزیل

درمان ۵۶ بیمار سوختگی با پوست ماهی در برزیل

محققان در برزیل با استفاده از پوست ماهی تیلاپیا سوختگی های عمیق را در ۵۶ بیمار درمان کردند.

Image result for ‫درمان ۵۶ بیمار سوختگی با پوست ماهی در برزیل‬‎

 به نقل از ان بی سی، محققان برزیلی معتقدند استفاده از پوست تیلاپیا برای درمان سوختگی های عمیق علاوه بر کاهش درد بیماران از هزینه های درمانی نیز می کاهد.

 به طور معمول در بیمارستان های غربی از پوست خوک و حتی بافت بدن انسان برای مرطوب نگه داشتن و انتقال کلاژن به زخم در سوختگی استفاده می شود.

اما بیمارستان های دولتی برزیل با کمبود ذخایر این دو ماده روبرو هستند و از سوی دیگر جایگزین آنها نیز فقط در کشورهای غربی یافت می شود.

این درحالی است که جمعیت زیادی از تیلاپیا در مزرعه های پرورش ماهی برزیل وجود دارد.

 درهمین راستا محققان دانشگاه فدرال سیرا در شمال برزیل متوجه شده اند که پوست این ماهی علاوه بر رطوبت، کلاژن نیز دارد و به فرایند درمان سوختگی کمک می کند.به این ترتیب آنها متوجه شدند  استفاده از پوست تیلاپیا برای درمان سوختگی سبب کوتاه تر شدن مدت زمان ترمیم زخم می شود.

پوست این ماهی معمولا دور ریخته می‌شود. به همین دلیل محققان  این پوست را با مواد مختلف ضدعفونی کرده و بعد آن را به سائوپائولو می‌فرستند تا با تابش پرتو ویروس‌های آن کشته شوند. پس از این مراحل پوست بسته‌بندی و در یخچال نگهداری می شود. این پوست را می‌توان تا دو سال نگهداری کرد.

محققان برزیلی از این درمان برای ۵۶ بیمار با سوختگی های عمیق استفاده کردند. آنها این پوست را بدون استفاده از هیچ داروی دیگری روی پوست بیمار قرار می دهند و بعد از ۱- روز آن را به راحتی از زخم جدا می کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.