به آژانس همکاریهای اقتصادی برزیل و ایران خوش آمدید
     

تلاش برزیل برای فروش هواپیما و اتوبوس به ایران

تلاش برزیل برای فروش هواپیما و اتوبوس به ایران

شرکت هواپیماسازی امبرائر و شرکت اتوبوس سازی مارکوپولو در حال مذاکره برای فروش هواپیماها و اتوبوس های مورد نیاز ایران هستند.

 

مقامات ارشد دولتی گفتند که شرکت های برزیلی نظیر امبرائر و مارکوپولو که در تلاشند قراردادهای چند میلیارد دلاری برای فروش هواپیما و اتوبوس به ایران منعقد کنند، به دنبال مدیریت کردن تحریم های مالی همچنان پابرجای دولت آمریکا علیه تهران هستند.

مهدی رونق، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران که تا همین اواخر معاون سفیر ایران در برازیلیا بوده گفت که شرکت هواپیماسازی امبرائر پیشرفت خوبی در مذاکرات برای فروش دست کم ۲۰ فروند هواپیمای «ای ۱۹۵» به ارزش بیش از یک میلیارد دلار به ایران داشته است. شرکت اتوبوس سازی مارکوپولو هم در حال مذاکره برای تأمین بخشی از ۲۷ هزار دستگاه اتوبوس مورد نیاز ایران است.

مشکل اصلی بر سر راه این معاملات بانک های برزیلی هستند که به دلیل ترس از مجازات های دولت آمریکا تمایلی به همکاری با ایران ندارند.

به گفته دو مقام ارشد بانکی در برازیلیا، نگرانی آن ها این است که دارایی ها و شعبات آنها در خاک آمریکا موجب شود آن ها بانک هایی آمریکایی به حساب آیند.

مقامات دولتی و تجاری گفتند، برزیل باید تلاش بیشتری انجام دهد تا راه های جایگزینی نظیر استفاده از بانک های کوچک تر اروپایی که فعالیتی در آمریکا ندارند، بیابد.

رودریگو دی آزردو سانتوس، دیپلمات ارشد برزیلی در زمینه تجارت گفت: «ما با چندین بانک تماس گرفته ایم تا توضیح دهیم که یافتن راه حلی که نه تنها به نفع شرکت های برزیلی بلکه به نفع خود بانک ها هم باشد امکان پذیر است.»

وی به دلیل غیرعلنی بودن این مذاکرات، به اسامی این بانک ها اشاره ای نکرد. وی گفت: «ما در حال مذاکره در مورد قراردادها هستیم.»

سفارت آمریکا در برازیلیا به درخواست های مکرر برای اظهارنظر در مورد تحریم های ایران و تأثیرات آن بر قراردادهای تجاری برزیل با این کشور پاسخی نداده است.

خوزه سرا، وزیر امور خارجه برزیل ماه سپتامبر در حاشیه نشستی در نیویورک گفت: «البته که ما علاقه مند به گسترش تجارت با ایران هستیم. ایران بازاری جذاب است. همه ما داریم در این زمینه سخت کار می کنیم.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.