به آژانس همکاریهای اقتصادی برزیل و ایران خوش آمدید
     

تثبیت جایگاه بخش کشاورزی در دنیا و اقتصاد برزیل در دوره همه گیری ویروس کوید-19

تثبیت جایگاه بخش کشاورزی در دنیا و اقتصاد برزیل در دوره همه گیری ویروس کوید-۱۹

گسترش ویروس کوید۱۹ علیرغم تمام تبعات منفی که بر اقتصاد جهان و برزیل داشته است، فرصتی برای بخش کشاورزی برزیل به منظور نشان دادن ظرفیت آن را فراهم آورده است. بخش کشاورزی برزیل از شرایط پیش آمده در پی شیوع کوید۱۹ در جهان که در آن کشورهای صادر کننده محصولات کشاورزی در فرآیند صادرات محصولات خود با مشکل مواجه شده یا اینکه برای تامین نیاز داخلی، صادرات کالاهای خاص را ممنوع کردند، استفاده نموده تا ظرفیت خود به عنوان یک تامین کننده قابل اعتماد محصولات کشاورزی را نشان دهد. طی این مدت برزیل توانسته است که بازارهای جدیدی برای محصولات کشاورزی خود باز کند و ثبت بالای جدیدی برای صادرات محصولات کشاورزی خود ایجاد کند. براساس گزارش وزارت کشاورزی برزیل، از زمان همه گیری بیماری کوید۱۹ این کشور توانسته ۲۱ بازار جدید به روی صادرات محصولات کشاورزی به ویژه گوشت گاو، گوشت مرغ، گوشت خوک و لبینات باز بگشاید.
در دوران شیوع کوید۱۹ در جهان، فعالیت هیچ یک از بنادر برزیل متوقف نشده و بارگیری محصولات از برزیل ادامه داشت. مقامات وزارت کشاورزی برزیل عدم توقف صادرات این کشور را به عنوان دستاورد آن در بازار محصولات کشاورزی دانسته و استدلال می‌کنند که برزیل نه تنها بازار داخلی خود را تامین نموده و شرکای سنتی صادراتی خود را حفظ کرده است بلکه توانسته بازارهای جدیدی نیز به دست آورد. اهمیت این موضوع زمانی روشن می‌شود که کشورهایی مثل روسیه که بازیگر مهم بازار جهانی گندم هستند، در دوران کوید۱۹ صادرات خود را متوقف کردند.

برآورد ها نشان می­دهد که بازار محصولات کشاورزی در جهان در دوران پسا کوید۱۹ متفاوت تر از قبل خواهد بود و کشورهایی نظیر برزیل و آرژانتین قویتر از قبل ظاهر شده و ایالات متحده آمریکا از قافله رقابت عقب خواهد ماند ولی برزیل یکی از رقابتی ترین کشورها در زمینه کشاورزی باقی خواهد ماند. صادرات محصولات کشاورزی برزیل به دلیل تقاضا برای محصولات آن از آسیا، شرایط اقلیمی مناسب و تولید بالا، کاهش ارزش رئال ( ارز ملی برزیل) در مقابل دلار و میزان بالای سرمایه گذاری در فناوری تولید محصولات کشاورزی بالاتر خواهد رفت

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.