به آژانس همکاریهای اقتصادی برزیل و ایران خوش آمدید
     

نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان هفته آینده وارد مدار می شود

نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان هفته آینده وارد مدار می شود

تهران- ایرنا – مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان به ظرفیت یک هزار و ۴۱۰ مگاوات، هفته آینده با حضور ریاست جمهوری وارد مدار می شود.

«محسن طرز طلب» روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: این نیروگاه دارای سه واحد بخار است که واحد نخست آن هفته آینده افتتاح می شود و پس از آن و واحد دوم راه اندازی خواهد شد.
وی ادامه داد: تلاش می شود واحد سوم نیز تا پایان سال آینده مورد بهره برداری قرار گرفته تا ظرفیت آن وارد شبکه سراسری شود.
طرز طلب هزینه سرمایه گذاری برای هر واحد حدود ۱۳۰ میلیون دلار است که این دو واحد ۲۶۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان ساخت: از محل تبدیل واحد بخار به سیکل ترکیبی ۲۵۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی حاصل می شود که این دو واحد ۵۰۰ میلیون صرفه جویی خواهدداشت.
به گفته وی، این نیروگاه بزرگترین پروژه نیروگاهی کشور است.
طرز طلب درباره علت تاخیر در بهره برداری نیروگاه شیروان گفت: قرار بود این نیروگاه در طرح سهام عدالت قرار گیرد اما در دولت یازدهم تلاش شد این نیروگاه دولتی بماند و بر این اساس اقدام های اجرایی آن سرعت گرفت.
وی افزود: با احداث و بهره برداری این نیروگاه نیاز برق خراسان شمالی برطرف خواهد شد و با تکمیل واحدهای آن به شبکه سراسری کمک خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: تاکنون ۵ واحد بخار به سیکل ترکیبی تبدیل شده اند و قرار است ۵ واحد دیگر شامل گل گهر، عسلویه، پرند، فردوسی و سبلان که خصوصی هستند تبدیل شوند.
طرز طلب گفت: با این ۱۰ نیروگاه راندمان نیروگاه های کشور یک درصد بهبود یافته و به ۳۸.۱ می رسد.
وی با بیان تاکنون ۶۰ درصد نیروگاههای در اختیار دولت از طرق مختلف به بخش خصوصی واگذار شده است ادامه داد: ۲۰ درصد دیگر هم از طریق سازمان خصوصی سازی واگذار می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.